دوشنبه 16 خرداد‌ماه سال 1390 @ 01:34 ب.ظ

مشخصات و نکات امنیتی سکه های 1 گرمی

مشخصات سکه : در اصل سکه های یک گرمی پنجمین سکه ای است که قرار است همانند سکه های ربع، نیم و تمام بهار آزادی فراگیر شود، سکه یک گرمی یا اصطلاحا سکه گرمی با وزن 1.01 گرم و قطر تقریبی 13.3 میلیمتر است، عیار سکه گرمی نیز همانند سایر سکه های بهار آزادی رایج در بازار 900 در هزار است.
----
نکات امنیتی سکه گرمی
نکات امنیتی سکه گرمی در بسته بندی این سکه، کاغذ امنیتی دارای 6 مشخصه قرار گرفته، به نحوی که این کاغذ همچون اسکناس دارای واتر مارک مواج بوده، دارای الیاف نامرئی فلورسنتی رنگی همچون اسکناس و جنس آن همانند جنس اسکناس است.
همچنین آرم بانک مرکزی به رنگ صورتی بر روی آن قرار گرفته اما برای چاپ این آرم از مرکبی به نام مرکب ترمو یا حرارتی استفاده شده است که رنگ صورتی آن با کوچکترین حرارت یا لمس دست و حرارت بدن به تدریج محو می شود و پس از مدتی با سرد شدن، رنگ آن به جای خود بازمی گردد.
در طراحی گوشه های بسته بندی سکه گرمی 4 گل ختایی کار شده که وقتی در مقابل نور قرار می گیرد، طرح ناقصی دارد که با همپوشانی طرح پشت آن تکمیل می شود. همچنین گلی در دور سکه کار شده که رنگ آن در بسته بندی سبزرنگ است و پشت آن نیز طرح تکمیلی گل قرار گرفته که در مقابل نور، دو طرح ناقص یکدیگر را کامل می کنند.
در حاشیه دور بر روی و پشت بسته بندی سکه ریز نوشته هایی مشاهده می شود که رنگ آن بر روی طرح چاپی سبز و در پشت به رنگ آبی است که اگر در زیر ذره بین مشاهده شود نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران قابل مشاهده است.
زمینه طرح پشت و روی سکه گرمی آبی است و آرم بانک مرکزی به صورت پراکنده بر روی آن چاپ شده است. برای چاپ آرم بانک مرکزی در این سکه از طراحی خطی با استفاده از مدالین استفاده شده، به این صورت که خطهایی موازی و با زوایای خاص بر روی آن تعبیه شده است.
سکه های گرمی با طرح پرتره بر روی یک طرف آن در ضرابخانه های سایر کشورها کمتر ضرب می شود و دلیل این امر مشکل بودن ضرب اینگونه سکه ها با توجه به ضرافت نقشهای آنها است، بنابراین به عقیده مسئولان بانک مرکزی ضرب سکه گرمی کار نفیسی است که در ضرابخانه بانک مرکزی انجام شده است.
طرح پشت سکه گرمی با ظرافت خاصی طراحی شده، همچنین پورتره حضرت امام (ره) نیز با تمام ظرافتها بر روی آن تعبیه شده است، مسئولان بانک مرکزی می گویند که هیچکس انگیزه جعل این سکه ها را پیدا نخواهد کرد، زیرا قادر به ضرب این نقوش نخواهد بود، نکات ریزی در لبه های سکه کار شده که هیچ ماشین یا دستگاهی قادر به تعبیه نیست

موزیک

کد موزیک بی کلام
لینک باکس script src="http://c.weblogcode.ir/box.php?d=5487&c=35ba00"> لینک باکس افزایش بازدید قیمت سکه در بازار